Race Results 2018

Weipa Running Festival, 12 August 2018 – race report and results
Dynamic Running Supported Event

Race director: Lorraine Lawson
Race organiser: Dynamic Running
Event owner: Weipa Running Festival Inc

Race report by Lorraine Lawson

What a weekend!  And what a way to christen Weipa’s inaugural Weipa Running Festival.

 

Although most race reports would start with the male winner, I’m going to break ranks slightly to first give kudos to local Weipa residents, Troy McNamara and Joanne Mcnamara for their splendid performances in the marathon on Sunday. Troy, who was also one of the course setters, completed the 42.2km urban trail race in 3:20:55, 18 seconds behind the winner from Australind WA, Andrew Bates (3:20:37). Joanne crossed the line as the first female in a time of 3:57:21, followed by Carol Cunningham (4:35:33) from Lane Cove NSW and Tegwen Howell (4:52:44) from Toowong QLD. Dynamic Running club member, Sharon Waller from Milla Milla QLD, brought up the rear by taking out the coveted ‘dead last’ runner, and missing out of the ‘Top Ten’, to finish 11th. My champion!

 

Two other locals were 3rd and 4th respectively in the marathon. Well done, Scott McCahon (3:33:03) and Ross Dawson (3:38:10). Ross was another of the course setters, having spent the past 7 months scouting out the absolute best paths for our competitors. It would be amiss to not mention the other marathon runners, who also made it around the course: Allan Whitfield from Bunbury WA (4:21:19), Scott Watkins from Melbourne VIC (4:45:12) and another local, Travis Ollington (5:31:30).

 

The sole Marathon Relay Team, Absolute Fun, completed their race in 4:34:56.

 

Talking about making it around the course, we were very fortunate this year to be able to set a high standard for participating in the event. There were 216 entrants. The 177 starters also finished their race. WOW! An amazing performance by all, considering that it was a hot, hot August day in Cape York.

 

In the half marathon, 6 of the top 10 runners were female, with a lady crossing the line in first place overall. Congratulations Katherine Cacavas  (1:49:50) from Currumbin, Gold Coat, QLD. For the men, Ross Aldridge was the first male home in a time of 1:51:38, followed by Scott Barton (1:54:02) and Matt Shelton (1:59:42.). Matt had to be content with 7th place overall this year, behind ladies Wilco Jacobsz 2nd Female, 1:57:21; Bianca Graham and Anna Drum (tied  3rd Female) 1:59:03.

 

The Half Marathon Relay Team category had four teams and the winning team, TROUBLE with a capital T, completed the half marathon course in 1:55:56.

 

In the 10km Christopher Watters took the honors in a speedy time of 44:43, followed by Brodie Hyytinen 49:15 and Michelle Holland 1st Female 49:30. The top three 5km runners were  junior female, Ashlee Moon, 26:25, Bjorn Dugdell 27:19, and Henry Provan 27:20. The event had a great finale with 34 very excited kids, parents and other adults running and walking a 2.5km course finishing under the arch on Andoom Oval. The full set of results are given below.

 

It was wonderful to see the competitors cross the line happy, healthy, and in great spirit.  I anticipate the a few will be bumping up their training to move into the 10km, 21.1km and even the marathon at next year’s event. We hope that all our competitors will return to compete again in 2019. And those who missed out this year, there’s also the 5km and fun run/walk, so you don’t have any excuse to not get involved.

 

All in all the event went off well due in no small part to our amazing volunteers who worked tirelessly, not only on race day, but also leading into the event. Thank you for your support. As the race director, I feel privileged to have met so many of the competitors and volunteers. It was a wonderful, memorable race day in Weipa, and well worth all the hard work and many hours preparing for the event to ensure everyone could have an absolute splendid day.

 

Volunteers

 

Amelia Ahwang-Sam

Amanda  Allender

Roberta Bocchino

Richard Booth

Sue Bowman

Linda Boyd

Vandana Chaturvedi

Ross Dawson

Biran Egan

Steve Fairbrother

JACKIE FAIRBROTHER

Aidan Fitzgerald

Greg  Foley (SES)

Tiffany Fordham

Lauren Gregory

Neil Hummerston

Syed Hussein

Hayley  Hyytinen

Grant Jamieson

Leigh Jewell

Yasmine Kemmerling

Larry Lawson

Lorraine Lawson

Eddie Mallan

Lisa May

Scott McCahon

Mitch McCourt

Jo McNamara

Troy McNamara

Sam Mears

Amanda Millard

Ashlee Moon

Michi Moon

Laura Murray

Kym Musumeci

Brenden Musumeci

Fran Nason

Danielle Nielsen

Sharon Rawlins

Noel Rawlins

Rose Robins

Geoff Robins

Katrina Scholefield

Julie Smith

Lisa Stamm

Rachael Steele

Hayden Steele

Dan Van der Westhuizen

Mia Waite

John Whitty

Jun Yan

 

 

NQ Bulk Ports Marathon

Overall finish position Name of Runner                                    Time (h.mm.ss) Age Category Age category position
1 Andrew Bates 3:20:37 Male 1
2 Troy McNamara 3:20:55 Male 2
3 Scott McCahon 3:33:03 Male 3
4 Ross Dawson 3:38:10 Male 4
5 Joanne Mcnamara 1st Female 3:57:21 Female 1
6 Allan Whitfield 4:21:19 Male 5
7 Carol Cunningham 2nd Female 4:35:33 Female 2
8 Scott Watkins 4:45:12 Male 6
9 Tegwen Howell 3rd Female 4:52:44 Female 3
10 Travis Ollington 5:31:30 Male 7
11 Sharon Waller 5:33:54 Female 4

 

Marathon Relay Team

Overall finish position Name of Team Team Members Time (h.mm.ss) Age Category Age category position
1 Absolut Fun Katrina Scholefield

Simone Hansen

4:34:56 n/a 1st Female team

 

Goodline Half Marathon

Overall finish position Name of Runner Time (h:mm:ss) Age Category Age Category placing
1 Katherine Cacavas 1:49:50 F 30-39 1
2 Ross Aldridge 1st Male 1:51:38 M 30-39 1
3 Scott Barton 2nd Male 1:54:02 M 40-49 1
4 Wilco Jacobsz 2nd Female 1:57:21 F 18-29 1
5 Bianca Graham 3rd Female 1:59:03 F 30-39 2
6 Anna Drum 1:59:03 F 30-39 2
7 Matt Shelton 3rd Male 1:59:42 M 30-39 2
8 Elizabeth Weidman 2:00:19 F 18-29 2
9 Amanda Haines 2:03:54 F  40-49 1
10 Dan Tonon 2:06:45 M 30-39 3
11 Mike Kuehn 2:07:44 M 40-49 2
12 Trae Kuehn 2:07:47 M 18-29 1
13 Sharna Mitton 2:08:21 F 30-39 4
14 Hayley Hyytinen 2:08:55 F 30-39 5
15 Bethany King 2:15:04 F 18-29 3
16 Donna Jewell 2:17:10 F  40-49 2
17 Jenny Shearer 2:20:54 F 30-39 6
18 Judey Brown 2:23:44 F 30-39 7
19 Samantha Jensen 2:25:15 F 30-39 8
20 Liz Smith 2:32:21 F  40-49 3
21 Derek Mowles 2:32:21 M 50-59 1
22 Kim Hockey 2:36:14 F 30-39 9
23 Lisa Hill 2:44:23 F  40-49 4
24 Melissa Gilbert 2:44:23 F 30-39 10
25 Howard Kwan 2:48:34 M 18-29 2
26 Leigh Allender 2:49:58 M 30-39 4
27 Sam Bates 3:01:17 F 30-39 11
28 Michelle Whitfield 3:01:18 F 50-59 1
29 Vanessa Barton 3:19:43 F  40-49 5
30 Eddie Mallan 3:54:09 M 40-49 3
DNS Luke Hedges   M 18-29  
DNS Timothy Brett   M 30-39  
DNS Amelia Johnstone   F 18-29  
DNS Robert Watkins   M 50-59  

 

Half Marathon Relay Team

Overall finish position Name of Team Team members Time (h:mm:ss) Category & category placing
1 TROUBLE with a capital T Talei Barba

Tacita de Tournouer

1:55:56 1st Female team
2 The Goodies David Goodwin

Jacki Goodwin

2:09:51 1st Mixed team
3 Deep Fried Daniel Spring

Teleke Kofe

2:12:35 1st Male team
4 Kirra & Bee Kirra Wehlow

Bianca Gay

2:17:10 2nd Female team

 

Sunshine Mitre 10 10km

Overall finish position Name of Runner                                      Time (h:mm:ss) Age Category Age Category placing
1 Christopher Watters 44:43 M 18-29 1
2 Brodie Hyytinen 49:15 M 12-15 1
3 Michelle Holland 1st Female 49:30 F 18-29 1
4 Tom McCahon 3rd Male 50:10 M 12-15 2
5 Matt Garrett 50:14 M 30-39 1
6 Joanne Kappu 2nd Female 50:50 F 30-39 1
7 Nicole Widmer 3rd Female 52:23 F 30-39 2
8 Ross Hyytinen 52:50 M 40-49 1
9 Toby Gordon 53:05 M 12-15 3
10 Brittany Baumann 53:15 F 18-29 2
11 Sammy Gleeson 53:30 F 30-39 3
12 Ben Lewis 53:46 M 50-59 1
13 john piercey 54:03 M 30-39 2
14 Emily Hutchinson 54:13 F 18-29 3
15 Tom Bellinger 57:17 M 30-39 3
16 Lauren Gregory 58:00 F 18-29 4
17 Kylie Argent 59:15 F 40-49 1
18 Clancy Gordon 1:00:17 M U12 1
19 Finn Gordon 1:00:20 M 12-15 4
20 Heidi Johnston 1:01:28 F 18-29 5
21 Michelle Nester 1:01:37 F 30-39 4
22 Tim Ryan 1:02:09 M 40-49 2
23 Raechel Gordon 1:02:26 F 30-39 5
24 Yasmine Kemmerling 1:02:44 F 30-39 6
25 Thomas Guy 1:03:07 M 30-39 4
26 Nyssa Briggs 1:03:28 F 18-29 6
27 Adam Bennett 1:06:09 M 30-39 5
28 Peta Newbold 1:06:15 F 18-29 7
29 Hannah Mulholland 1:06:15 F 18-29 8
30 Sarah Quaife 1:06:28 F 30-39 7
31 Alycia Cook 1:06:41 F 18-29 9
32 Kerri Kuehn 1:07:07 F 40-49 2
33 Jasmine Di Leo 1:07:33 F 18-29 10
34 Linda Nicol 1:07:34 F 18-29 11
35 Rachel Yeung 1:08:03 F 18-29 12
36 Shalika Walker 1:08:20 F 18-29 13
37 Amy O'Hara 1:08:37 F 30-39 8
38 Prashant Shekhar 1:09:02 M 30-39 6
39 Natalie Davidson 1:09:47 F 30-39 9
40 Andrea Widdison 1:10:50 F 30-39 10
41 Suzanne Fior 1:11:13 F 60-69 1
42 Mikayla Benadie 1:11:39 F 12-15 1
43 Anne Diamond 1:12:07 F 40-49 3
44 Clare O'Connor 1:12:08 F 30-39 11
45 Penelope McArthur 1:12:08 F 30-39 12
46 Tegan Chidester 1:14:18 F 30-39 13
47 James Spottiswood 1:15:08 M U12 2
48 Susie Spottiswood 1:15:30 F 40-49 4
49 Lisa May 1:18:22 F 40-49 5
50 Kirsty Mugridge 1:20:42 F 30-39 14
51 Craig Williams 1:27:54 M 40-49 3
52 Keri Williams 1:27:55 F 30-39 15
53 Brendon Benadie 1:38:36 M 40-49 4
54 Tara Benadie 1:38:37 F 30-39 16
55 Suzann Krall 2:03:14 F 50-59 1
56 Sally Robinson 2:03:15 F 40-49 6
DNS Andrea Carroll   F 40-49  
DNS Kate Turner   F 40-49  
DNS Catherine West   F 18-29  
DNS Ashleigh Berry   F 30-39  

 

 

Carpentaria Contracting 5km

Overall finish position Name of Runner  5k Time (h:mm:ss) Age Category Age Category placing
1 Ashlee Moon 1st Female 26:25 F 16-17 1
2 Bjorn Dugdell 1st Male 27:19 M 18-29 1
3 Henry Provan 2nd Male 27:20 M 18-29 2
4 Adam Zabala 3rd Male 27:30 M 18-29 3
5 Elsie Maher 2nd Female 28:16 F 12-15 1
6 Kurt Lynch 28:53 M 30-39 1
7 Max Lynch 29:19 M U12 1
8 James Strachan 30:46 M 18-29 4
9 Connor Ryan 31:47 M U12 2
10 Lincoln Scholefield 31:47 M U12 3
11 Brendan Musumeci 32:01 M 30-39 2
12 Chris Bienvenu 32:25 M 30-39 3
13 Allan Waller 33:08 M 50-59 1
14 Jemma Hyytinen 3rd Female 33:14 F 16-17 2
15 Frankie Mckie Blamey 34:35 F U12 1
16 Alison Mckie 34:40 F 40-49 1
17 Mark Blamey 34:41 M 40-49 1
18 Samantha Mears 34:41 F 40-49 2
19 Kimberley Hardwick 35:52 F 18-29 1
20 William Scholefield 37:10 M U12 4
21 Rosie Lynch 37:13 F U12 2
22 Kylie Dorahy 38:29 F 40-49 3
23 Maree Baldwin 39:26 F 30-39 1
24 Isabella love 39:54 F U12 3
25 kathleen Love 39:56 F 30-39 2
26 Nicole Braun 41:53 F 30-39 3
27 Beverly Sterling-Whitty 44:40 F 30-39 4
28 Jenny Aspinall 46:36 F 50-59 1
29 Cailey Williams 49:11 F 30-39 5
30 Krissy Kennett 49:12 F 30-39 6
31 Melissa Maher 49:15 F 40-49 4
32 Bianca Lynch 49:16 F 30-39 7
33 Janelle Cridland 49:44 F 30-39 8
34 Cadell Ryan 51:40 M U12 5
35 Richelle Ryan 51:40 F 40-49 5
36 John Gamble 56:31 M 18-29 5
DNS Samuel McNamara   M U12  
DNS Daniel Van der Westhuizen

42.2km sweep on bike

  M 30-39  
DNS Dave Kendall   M 30-39  
DNS Bridie Maher   F U12  
DNS Lucy Warren   F 18-29  
DNS Alex Li   M 30-39  
DNS Nik Clegg   M 30-39  
DNS Stephen Ridgley   M 50-59  
DNS Jess Hommelhoff   F 30-39  
DNS Daniel Yunker   M 30-39  
DNS Otis Drum   M 30-39  
DNS Daniel McConnell   M 18-29  
DNS Sam Dort   M 18-29  
DNS Nikki Di Costa   F 40-49  
DNS Jackie Fairbrother   F 50-59  
DNS Pooja Haria   F 18-29  
DNS Scott Barton   M 40-49  

 

Heritage Resort 2.5 km Fun Run/Walk

 

Louis Argent

Oscar Argent

STUART ARGENT

Ashleigh Barba

Thurston Bosuen

Ella Bosuen

Michelle Bosuen

MacMillan Catherine

Louis Cauchi

Alysha Cauchi

Aaron Cauchi

JUDY COSTELLOE

Demi de Tournouer

Nikki Di Costa

Cordelia Foo

Natalie Foo

Zoe Goodwin

Blake Goodwin

Kathleen Guy

Jed hall

michael hall

Kyngston Hodges

Semah Hodges

May-Lee Hodges

Travis Ison

Tina Kepa

Kathleen (replaced Joshu) Love

Heath Love

Larissa May

Tonia May

Baia Spodniewska

Beverly Sterling-Whitty

Ratu Volavola

John Yan

Ngar Yee Yik

 

 

DNS

Philemon Agale

Isaac Agale

Jason Bosuen

Zahlee Kemmerling

Anthony Kemmerling

Holly Kendall

Hunter Kendall

Nicholas Shelton

Iola Spodniewska

Dominik Spodniewski

Elroy Spodniewski

Laila Volavola

George Winaulin